Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Název loga
A-   |   A   |   A+

Pod křídly Azraela

Přečíst nahlas

V domovech (pro zjednodušení tak říkáme pobytovým službám všeho druhu) Sociálních služeb města Kroměříže žije řada klientů dlouhé roky a často chtějí zemřít právě tady. Doma. Ve svém prostředí, ve své posteli. Můžeme jim takové důležité přání splnit? Věříme, že v mnoha případech ano. Že se „jen“ musíme vrátit k podstatě života a k vlastním kořenům. Přijít na to, jak spojit řadu důležitých oborů. Zdravotnictví, které dokáže mírnit příznaky nemocí, sociální péči, která dopřeje pohodlí a bezpečí, duchovní oporu, péči o rodinu a když je potřeba, tak třeba i právní poradenství. To všechno a mnoho jiného se schovává za pojmem paliativní péče.

 

Náročné problematice se v posledních letech systematicky věnuje nadační fond zakladatelů firmy Avast s novým názvem ABAKUS. V roce 2020 se program tohoto fondu zaměřil na paliativní péči v pobytových zařízeních sociálních služeb. Sociální služby města Kroměříže se do tohoto programu přihlásily, byly úspěšné a získaly dvouletý grant. Od prvních dnů roku 2021 se tedy s pokorou a respektem vydáváme do světa paliativní péče. Zaměstnance Domova pro seniory U Kašny čeká intenzivní vzdělávání, projektem nás bude provázet externí mentor, máme sestaven interní minitým a chystáme se pořídit potřebné vybavení. Věříme, že se naučíme, jak své klienty obklopit v závěrečné fázi jejich života nejlaskavější, nejkomplexnější a nejbezpečnější možnou péčí, jakou je jen možné si představit.

 

Život každého člověka nechává na zemi nesmazatelnou stopu a nese silný, unikátní příběh a každý život si zaslouží nejen radostný začátek, ale také důstojné, bezpečné, nebolestné a laskavé ukončení.

 

Nadace ABAKUS

https://abakus.cz/#kdo-jsme

 

Koordinátorka projektu

Mgr. Alice Juračková

„Zdravotnická a sociální témata mne provázejí celým profesním životem. Po skončení Střední zdravotnické školy jsem začala sbírat zkušenosti v nemocnicích v Brně a v Kroměříži. Po několika letech mne zlákala nabídka vést Oblastní spolek Českého červeného Kříže. Široký záběr práce mi vyhovuje a na pozici ředitelky ČČK Kroměříž působím dodnes. Mám tak příležitost věnovat se práci se všemi věkovými skupinami, účastnit se zdravotnických dozorů na různých akcích, pracovat s dětmi při dopravní výchově, pořádat tábory pro děti, realizovat plavání a cvičení dětí, organizovat kurzy první pomoci, pečovat o dárce krve a věnovat se seniorům. Působím jako lektorka, zdravotnice i manažerka organizace. Všechny tyto pestré činnosti mohu realizovat díky skvělému týmu, ve kterém se můžeme spolehnout jeden na druhého a práce nás zkrátka baví. Životní zkušenost mne postupně dovedla k práci se seniory, pro které v ČČK organizujeme řadu aktivit včetně přednášek a ozdravných pobytů. Dnes mám pocit, jako by celé moje předchozí směřování přímo vybízelo k tomu, abych dospěla právě k paliativní péči. Život má totiž nejen radostně začít a probíhat, ale má mít také bezpečný a důstojný závěr, v němž bude mít každý člověk laskavou podporu a svého průvodce. Věřím, že tento úkol v Kroměříži naplníme.“

 

Mentorka projektu

Mgr. Martina Pojarová

„Vystudovala jsem sociologii na FSVUK a už při studiích jsem pracovala s dětmi a mladými lidmi ohroženými drogovou závislostí v jedné z prvních resocializačních komunit. Pak jsem zakládala a sedm let vedla komunitní rodinné centrum na pražském Žižkově, abych doplula k vedení služeb v domácím hospici Cesta domů. Měla jsme možnost být u začátků rozvoje dětské paliativy jak v mobilním hospici, tak v FN Motol i, byť vzdáleně, při zavádění paliativní péče v Domově Sue Ryder. Setkání s paliativou se mi stalo osudným, z paliativní komunity jsme si přinesla hlavně důraz na kvalitu života a přesvědčení, že se vždycky dá ještě něco dělat, vymyslet. V současné době vedu čtvrtým rokem Pečovatelské centrum Praha 7. Hodně mne ovlivnilo setkání s PBSP terapií, s kterou jsme strávila pět let v psychoterapeutickém výcviku. Vedu sebezkušenostní výcviky pro duly, které doprovázejí rodiče při porodu a po narození dítěte. Moje současná práce mě naučila velké úctě k lidem, kteří se snaží v zařízeních sociální péče vytvářet důstojné podmínky pro poslední léta života. Moc se těším na setkání s kolegy z této branže.“