Výstava fotografií Souznění v zahradách

Aktuality

šipka Zpět na úvodní stránku
Od středy 19. 8. 2020 bude v palmovém skleníku Květné zahrady otevřena zvláštní výstava fotografií.

 

Zachycuje totiž příběh toho, jak se potkali lidé s lidmi v době, která novým setkáním moc nepřála.

Jaro roku 2020 nečekaně zabrzdilo naše světy. Nový koronavirus se rozlétl po světě a za zavřenými dveřmi se ocitli také lidé, kteří nejsou dost zdraví nebo silní na to, aby mohli bydlet samostatně. Z domovů pro seniory se staly ze dne na den pevnosti, kam směli vstoupit jen nezbytní zaměstnanci. Lidem uvnitř i jejich blízkým venku se stýskalo. A tehdy začal příběh netradičních setkání.

Nejdřív začaly pro obyvatele domovů malovat obrázky děti ze škol a školek. Dětem to nestačilo, stali se z nich youtubeři a točili videa ze svého života. Posílali je pak „babičkám a dědečkům“. Přišla další setkání a s nimi hudební, výtvarné i hraná videa talentovaných dětí ze Základní umělecké školy v Kroměříži. ZUŠka se plně soustředila na podporu domovů a vznikl projekt „Uměním děkujeme“.

Nouzový stav skončil a lidé spojeni virtuálním mostem si mohli naplánovat skutečné setkání.  Ti, kdo chtěli a mohli, se vypravili na schůzky v historických zahradách. Jejich noblesa pomohla vytvořit krásné prostředí k setkání lidí zkušených a zralých s nadějeplným mládím.

To už ale původně malou skupinu doplnili další partneři. S fotoaparátem přišel pan Miroslav Pilát, který se umí dívat přes objektiv, připojil se Národní památkový ústav, který nám umožnil fotografovat v Květné zahradě i uspořádat výstavu přímo v krásných prostorách palmového skleníku, zlínská firma NikolFoto se ujala profesionálního zpracování fotografií pana Piláta za vlídné ceny a připojila se i  kroměřížská firma IT DC4. Její podpora umožnila jejich tisk a vložení do rámů.

Souznění v zahradách tak znamená daleko více než příjemné a radostné setkání seniorů a mladých lidí. Ukazuje, že se stále dokážeme spojit k tomu, abychom si vzájemně pomohli, podpořili se a potěšili se tónem, slovem, obrazem, pohledem, vlastní prací, invencí a časem. Tím, co je zrovna zapotřebí.

Přijďte se podívat, výstava je otevřena do konce září.

Srdečně zvou Sociální služby města Kroměříže, p. o.