Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Název loga
A-   |   A   |   A+

Informační technologie v sociálních službách? Rozhodně ano!

Přečíst nahlas

Technologie v sociálních službách? Rozhodně ano.

Ještě nedávno jsme v sociálních službách nemohli ani tušit, jak důležité pro nás začne být hledání a využívání užitečných a rozumných způsobů k využívání informačních technologií. Samozřejmě, že jsme vnímali, že zvolna začaly ovlivňovat mnohá odvětví lidské činnosti a už to dávno není výsada „ajťáků“, kteří si cosi tajemného kutí po nocích, ale že je v běžném životě používáme denně a už nad tím nijak zvlášť nepřemýšlíme.

 

Ale ICT v sociálních službách? Ve světě, který hledá klid a chce být místem individuální péče o lidi, kteří potřebují pomoc, podporu a bezpečí? Tam technologie vpouštíme jen velmi pomalu a váhavě.  

 

Všechno ale raz-dva změnil covid. Sebral všem možnost osobní komunikace a okamžitě stoupl význam sociální sítí, elektronických nástěnek a dalších „udělátek“, které umožnily číst, poslouchat a promítat zprávy všeho druhu. Počítače a tablety také začaly zprostředkovávat videokomunikaci. Vzdálenost přestala být překážkou pro to, aby se naši klienti mohli vidět se svými dětmi a vnoučaty.  

 

Dnes hledáme, jak může symbióza sociálních služeb a technologií vypadat za tři či pět let. Spolupracujeme s  ČVUT a dalšími akademickými institucemi, se soukromým sektorem, poskytovateli sociálních služeb, veřejnou správou i komunitou. V případě vyvíjení a zavádění technologických inovací totiž platí dvojnásobně to, že víc hlav víc ví.  Máme tu výhodu, že mnohé už bylo vymyšleno v jiných oblastech. Postupně zjišťujeme, že můžeme v pokojích i domovech používat čidla, která umožní zachovat klientům soukromí a současně upozorní na nebezpečné situace. Napadlo vás, že chytré obrazovky mohou pomoci splnit klientům téměř všechny sny? Že chytrá postel budou umět sledovat změny zdravotního stavu a upozornit včas na nebezpečí pádu?  Výčet možností je opravdu dlouhý a určitě se k některým z nich postupně vrátíme v samostatných příspěvcích. 

 

Nečekáme. Co můžeme, to rovnou zkoušíme. Podporujeme seniory v práci s tablety a počítači, spojili jsme domovy prostřednictvím „digitálních oken“, která umožňují komunikaci na dálku. Sami se učíme bezpečně pracovat se sdílenými informacemi.  

Kudy chodíme, všude ukazujeme, že ve světě sociálních služeb je obrovský prostor pro to, aby technologie zlepšily život všem klientům Není totiž daleko doba, kdy bude i pro seniory běžné přenést se prostřednictvím technologií do jiného prostoru nebo času. Kdy budou moci ovládat své okolí hlasem a zachovat si tak svoji soběstačnost co nejdéle.

 

Stačí přivřít oči a představit si třeba svoji prababičku. Chytrý displej jí umí ukázat staré fotky, pustit oblíbený film a klidně ji spojí s kamarádkami na druhém konci republiky i s celou rodinou. Zavolat si s vnučkou žijící třeba v Austrálii přece není žádný problém. Hlasem ovládá svoji postel, pouští rádio, zapíná topení, volá si pomoc. Když se na procházce někde zapomene, náramek na její ruce pošle její přesnou polohu rodině nebo personálu. Pečovatelé i zdravotníci dokážou podle údajů z čidel v posteli a v pokoji poznat, jestli je prababička v pořádku. 

 

Technologie v jiných oborech lidské činnosti každodenně slouží, aniž bychom se nad tím nějak pozastavovali. Je nejvyšší čas přinést udržitelné, dobře vymyšlené inovace i do sociálních služeb a zvýšit tak pohodlí a možnosti pro naše rodiče a prarodiče. Nebo snad víte o někom, kdo by si takovou péči zasloužil víc?